Deaf-blind-drunk Concert

    Prší a já dělám angličtinu. Najednou se pod oknem ozve hezký český, jen trochu dost falešný zpěv "Prší, prší, jen se leje". Vytrvalec dává na jistotu obě sloky.

    “To je hudba?” ptá se manžel.

    “Jo, máme tu koncert,” na to já pobaveně. “Prší, prší, jen se leje. Znáš to?”

    “Ne.” (nenarodil se v ČR, takže i když umí česky lépe než většina Čechů a k tomu dalších pět jazyků navrch, doma mu holt zpívali něco, co zase neznám já).

    Opilec pod oknem se asi hodně divil, když se z jednoho baráku “Prší, prší” ozvalo ještě jednou, tentokrát asi dvakrát pomaleji. Že by nějaký zpomalený kazeťák? Půlka města si asi teď ťuká na čelo, co to tam bydlí za blázny, že mají potřebu po dalším bláznovi opakovat “Prší, prší, jen se leje”.

    Odpověď je jednoduchá: Můj muž má kombinaci zrakového a sluchového postižení. Tj. nevidí vůbec a slyší se sluchadlem. Zpívala jsem pomalu, protože jsem mu zároveň psala na ruku text Lormovou abecedou pro hluchoslepé.

    Člověk se sluchovým postižením často slyší zvuk, ale nepozná, o co jde. Vrznutí židle nebo bouchnutí kastrolu se u nás občas mění v domovní zvonek a konvice něco řekla, nikdo neví co. U vysokých nebo vzdálených hlasů, opilecké intonace a zpěvu nedoslýchavý člověk těžko rozeznává slova. Pokud je nevidomý, nedokáže navíc odezírat. Texty písní se proto u nás předříkávají, zpívají pomalu a zřetelně v nižších oktávách nebo dohledávají zvlášť. Melodii manžel zblízka slyší, ale z okna už ne. A tak jsem to vzala obojí najednou.

 

Česká verze Lormovy abecedy (nejen) pro hluchoslepé je pro případné zájemce k nalezení zde:

https://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/komunikace-hluchoslepych/lormova-abeceda/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ne všechno jde, když se chce - Jak (ne)motivovat nejen člověka s handicapem?

Staré „slepecké“ báje aneb Věděli jste, že i nevidomý může mít zkreslené představy o vidících?

Když kolem předsudků točím já