Mýtus: Nevidomému pomůže, když ho v dálkovém autobuse pustí předem
POZOR, nebavíme se o autobusech MHD, kde je lepší nastoupit do předních dveří, aby nás řidič viděl. Mám na mysli autobusy typu Regiojet, kde se nastupuje a/nebo vystupuje prostředkem. Zrovna před pár dny se mi stalo, že mě někdo při nástupu do RegioJetu zavedl k předním dveřím. Musela jsem odmítnout.
Obvykle se totiž odbavuje u těch prostředních, kde se i nastupuje, a tak jsem objednala místenky blíž k nim. Jsem na to zvyklá, pamatuju si, která řada sedadel se tam nachází, a umím si odtamtud odpočítat místo. Zepředu to neumím, protože tamtudy obvykle nenastupuju.
Blbější schody
Přední dveře dálkových autobusů mívají ještě jednu nevýhodu: Po dvou schodech z pohledu výstupu následuje zatáčka. A na tu nejsem zvyklá, protože se i u spojů, odbavujících předkem běžně vystupuje prostředkem.
Se zatáčkami např. na schodišti samozřejmě nemám problém, ale tady člověk celý rozlámaný, případně ospalý přemýšlí, jestli je na správné zastávce a jestli něco nezapomněl, a do toho nastupuje logistika, kde že je ten další schod a kde se mám přechytnout. Z nějakého důvodu je to pro mě osobně zvládnutelnější nahoru než dolů. Asi díky vytvořenému nástupnímu a chybějícímu výstupnímu návyku.
Není to neproveditelné - vždycky nějak vylezu nebo málem vypadnu, nahoru nepoletím a dole mě najdou. Jen mi zkrátka a dobře přijde nelogické pouštět nevidomého předem, když je zvyklý zadem. Není mi jasné, v čem to údajně má ulehčit výstup. V tom, že je to blíž? Ale já mám potíže s orientací, nikoli s chůzí. Tak proč mě speciálně pouštějí dveřmi, u kterých/od kterých se hůř orientuju?
Kdybych byla zvyklá lézt předem, což si zřejmě všichni myslí, logiku by to mělo. Jenže já na to zvyklá nejsem. Dálkový autobus pro mě není natolik komplikovaný, abych se nepřizpůsobila mainstreamu. Přizpůsobit se je přeci výhodnější než spoléhat na to, že mě každý řidič pustí jinými dveřmi než ostatní spolucestující. Takže jsem se ten speciální výstup předem prostě nenaučila.
Shrnutí:
· Mýtus: Pro nevidomého je výhodné, když může u dálkového autobusu použít přední dveře (resp. dveře, které má blíž.)
· Realita: Pro nevidomého je výhodnější, když může použít dveře, na které je zvyklý.
Nepopírám, že pro někoho to můžou být i ty přední se svou zákeřnou zatáčkou, která z mého pohledu zaručeně probudí (nebo vyklopí) každého autobusového spáče.
Komentáře
Okomentovat