Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku z pohledu neschopného uživatele

    Tak jsem opět po letech absolvovala maturitu zvanou "Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku" s cílem někdy obdržet nový počítač. A samozřejmě už jsem si nepamatovala, jak jsem to udělala minule. Nejlépe se mi paradoxně psalo zdůvodnění výběru kompenzační pomůcky aneb slohová práce na téma "Proč ten počítač vlastně potřebuju". Úspěšně jsem nalezla sken občanky, stáhla si předfakturu (paranoidně si zkontrolovala, jestli to není manželova) a šlo se na věc.
    Objasnit svou  totožnost a vměstnat ji do formulářových políček pochopitelně zvládám, ovšem některé jiné záludnosti mě opět dostaly. Tak např. jsem netušila, že řídit se pokynem "v ostatních případech kolonku proškrtněte" v překladu z papírštiny do elektroničtiny znamená "zaškrtněte možnost Ne". Jsem asi natvrdlá, ale když máte rozbalovací seznam, kde je nic, Ano a Ne, myslela bych, že proškrtnout kolonku znamená kliknout na nic, obzvlášť když ho odečítač hlásí jako "jedna ze tří". Skutečnost, že musím navzdory pokynům ve formuláři zaškrtnout, zda mi byl poskytnut příspěvek na motorové vozidlo, jsem si jako jednu z mála pamatovala z minula, jen jsem si říkala, že to třeba opravili. Aktuálnost údajů svého praktického lékaře bych marně hledala do příštích Vánoc (problém trvá od doby, co se nastěhoval), a jelikož měl už po zavíračce a já se té zkoušky dospělosti vážně potřebovala zbavit, vyplnila jsem to podle předloňského formuláře s tím, že změnilo-li se něco bez mého vědomí, mají všichni zúčastnění smůlu.
    Když mi kontrola sdělovala, že jsem nevyplnila políčka pro rodinné vazby, a já je preventivně odenterovala, začalo mě to přesvědčovat, že musím vyplnit ještě údaje společně posuzované osoby, ačkoli ve skutečnosti hodlám platit spoluúčast, na niž se formulář neptá. Začala jsem toho mít tak akorát dost a tu nezaopatřenost, kde dle pokynů logicky nemělo být Ne, nýbrž proškrtnutí, jsem zase pěkně proškrtla zpátky s tím, že systém je prostě blbý jak štoudev. (Motorové vozidlo se už odškrtnout nedalo.) To se ovšem kocourkovské mašinérii nezamlouvalo, tudíž na mě opět vybafla s varovným upozorněním, že tu nezaopatřenost musím vyplnit. Co na tom, že ji mám proškrtnutou, protože jsem přece klikla na nic?
    Milosrdný systém učinil kompromis alespoň v oblasti společně posuzovaných osob, kde mě tentokrát nic vyplňovat nenutil. Poté, co jsem si s veškerou aktuálně dostupnou pečlivostí zvolila pobočku a minimálně třikrát zkontrolovala, zda se mi v seznamu skutečně označila, jsem si pro jistotu stáhla vyplněný formulář a jala se jej odesílat. V naději, že odesílací tlačítko s názvem "Odeslat k podání" bude respektovat to předchozí, jež se jmenovalo "Odeslat prostřednictvím bankovní identity" (nebo tak nějak) jsem na ně klikla. Následovala chvilka napětí, zda se mi čistě náhodou žádost neodeslala bez podpisu, a o to šťastnější shledání s nabídkou přihlášení do Portálu občana.
    Informaci, že žádost byla úspěšně odeslána a já budu kontaktována, aniž bych musela cokoli ověřovat, jsem si pro jistotu přečetla třikrát až pětkrát, než jsem se odvážila ono posvátné odesílací okénko zavřít, a svůj formulář tak nenávratně ponechat vlastnímu opuštěnému osudu. Nejspíš se nelze divit mému závěrečnému dotazu na manžela: "Co myslíš, když jsem si stáhla potvrzení odeslání a je tam napsané, že podání bylo odesláno, odeslalo se to?"
    A teď bych brala nějaký ten certifikát o absolvování, ale to bych chtěla moc. Zvládat podobné administrativní úkony levou zadní, aniž by se dostavila jakákoli únava či nejistota, je totiž běžnou součástí požadované profesní kvalifikace pro výkon povolání "Člověk se zdravotním postižením". Jen se divím, že jsem doposud nedostala výpověď s tím, že zaměstnavatel dal přednost schopnějšímu uchazeči.

    P.S. Při korektuře tohoto textu, který jsem po absolvovaném martyriu skutečně zplodila levou zadní, se mi zdálo, že odečítač místo "odesílat" říká "odesírat". Chvilku jsem přemýšlela, že tam tu chybu, která tam nakonec nebyla, dodatečně dodělám a požádám čtenáře, aby ji našel. Pokud možno levou zadní.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pět mýtů nevidomých o nevidomých

Když kolem předsudků točím já

S telefonem vždy (možná) dojdeš